La cât e meciul?

Conţine PAMFLET

Anglia-Premier League/ Chelsea şi Manchester - victorii. Arsenal - doar egal

Chelsea a învins istoria pe Villa Park

Început cu dreptul pentru Guus Hiddink pe banca tehnică a celor de la Chelsea. Londonezii au reuşit să câştige, scor 1-0, după 10 ani pe stadionul celor de la Aston Villa. Golul echipei patronate de Roman Abramovici, prezent în tribunele arenei Villa Park şi trăind intens partida, a fost marcat de Anelka, francezul finalizând o acţiune de toată frumuseţea purtată de Frank Lampard.

Aston Villa-Chelsea 0-1
A marcat: N. Anelka 19'

Salvatorul Cristiano Ronaldo

Şi Manchester United, liderul clasamentului din Anglia, a reuşit să câştige, ce-i drept la limită, scor 2-1, în faţa celor de la Blackburn. Rooney şi Cristiano Ronaldo au adus victoria cu numărul 19 pentru formaţia antrenată de Sir Alex Ferguson.

Manchester UTD-Blackburn 2-1
Au marcat: W. Rooney 23', C. Ronaldo 60' | Santa Cruz 32'

Al 4-lea egal consecutiv pentru Arsenal în Premier League (dintre care trei încheiate fără gol)

Puştii lui Arsene Wenger, învingători în ultima partidă de cupă, au bifat încă o remiză în campionat, scor 0-0, cu Sunderland. Fanii de pe Emirates au aşteptat în zadar să vadă un gol al formaţiei preferate, dar atât Arşavin - în prima repriză, cât şi Vela, Van Persie sau Gallas - în repriza secundă, au trecut pe lângă deschiderea scorului.

Arsenal-Sunderland 0-0

Iată rezultatele complete ale partidelor disputate sâmbătă, 21 februarie 2009, în etapa a 26-a a campionatului englez:

Bolton-West Ham 2-1
Middlesbrough-Wigan 0-0
Stoke-Portsmouth 2-2
Manchester-Blackburn 2-1